Support online obsługa informatyczna dla Firm już od 1499 zł/ms

Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z chmury obliczeniowej, która ułatwia pracę, skalowanie infrastruktury, w miarę rozwoju biznesu oraz zarządzanie zasobami IT. Do najpopularniejszych platform można zaliczyć Microsoft Azure oraz AWS. Obie oferują swoim klientom szeroki zakres usług. Wybór konkretnej platformy może być zatem wyzwaniem, zwłaszcza dla firm, które dopiero decydują się na pracę w chmurze. Na co się zdecydować? W poniższym artykule omówimy cechy AWS oraz Microsoft Azure, a także wskażemy ich różnice. Zachęcamy do lektury!

Amazon Web Services i Microsoft Azure – co warto wiedzieć?

Amazon Web Services i Microsoft Azure to dwie, najbardziej rozpoznawalne platformy chmurowe na świecie, oferujące szeroki wachlarz usług umożliwiających tworzenie, zarządzanie i skalowanie aplikacji oraz infrastruktury IT. Obie platformy są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa na całym świecie do realizacji różnorodnych celów biznesowych i technologicznych. Amazon Web Services to usługa zaprojektowana przez firmę Amazon w 2006 roku. Pierwotnie zbudowana jako wewnętrzne rozwiązanie wspierające działalność handlową samego Amazonu. Szybko jednak została udostępniona komercyjnie jako usługa chmurowa przeznaczona dla wszystkich. AWS wpłynął na rozwój technologii informatycznej, umożliwiając wielu firmom dostęp do zasobów obliczeniowych online, które można z łatwością skalować i dopasowywać do własnych preferencji. AWS oferuje swoim klientom sporo usług. Wśród nich na pewno warto wymienić:

  • przechowywanie danych, 
  • przetwarzanie obliczeń, 
  • bazy danych, 
  • uczenie maszynowe, 
  • narzędzia analityczne, 
  • rozwiązania sieciowe.

Microsoft Azure to natomiast chmura obliczeniowa, która powstała nieco później, gdyż w 2010 roku. Początkowo znana była pod nazwą Windows Azure i stała się odpowiedzią firmy Microsoft na rosnące zainteresowanie platformami chmurowymi. W 2014 roku platforma zmieniła nazwę na Microsoft Azure i zaczęła swoje usługi skupiać wokół integracji narzędzi biznesowych z produktami Microsoft.  Microsoft Azure oferuje swoim klientom duży zakres usług, wśród których warto wymienić:

  • wirtualne maszyny, 
  • bazy danych, 
  • usługi AI, 
  • analityka i narzędzia do zarządzania infrastrukturą.

Microsoft Azure i AWS – popularność

O popularności obu platform chmurowych świadczy udział w rynku światowym. Mimo że minęło już tak wiele lat od premiery AWS, platforma ta nadal cieszy się ogromną popularnością. Jej udziały w rynku oscylują pomiędzy 30-35%. Dzięki czemu nadal jest jednym z największych dostawców rozwiązań chmurowych dla firm. Popularność Microsoft Azure jest także dość duża, gdyż udział w rynku tej platformy wynosi od około 20-25%, co sprawia, że zajmuje ona drugą pozycję, tuż za Amazon Web Services. Z usług chmur obliczeniowych korzystają firmy z różnorodnych sektorów i branż. Wśród nich warto wymienić sektor finansowy, przemysłowy, e-commerce, czyli banki, zakłady przemysłowe, sklepy online. Ponadto, rządy i instytucje publiczne korzystają z chmury do przechowywania danych obywateli, a także sektor ochrony zdrowia.

Amazon Web Services – dlaczego warto?

Wiele firm stawia na Amazon Web Services głównie dlatego, że w łatwy sposób można dopasować zwiększające lub zmniejszające się zasoby organizacji do zmieniających się potrzeb biznesowych firmy. Najważniejsze usługi i ich zastosowania:

  • Amazon EC2 – usługa umożliwiająca uruchamianie i zarządzanie wirtualnymi serwerami. 
  • Amazon S3 – usługa przechowywania danych, która umożliwia firmom gromadzenie, archiwizowanie i analizowanie dużych zbiorów informacji. Doskonale sprawdza się, m.in. podczas tworzenia backupu.
  • AWS Lambda – usługa przetwarzania bezserwerowego, która pozwala na uruchamianie kodu w odpowiedzi na zdarzenia, bez konieczności zarządzania infrastrukturą. 
  • Amazon RDS – usługa baz danych, która upraszcza zarządzanie i skalowanie relacyjnych baz danych. Jest często wykorzystywana w aplikacjach biznesowych, takich jak systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) czy systemy CRM.

Microsoft Azure – dlaczego warto?

Microsoft Azure jest platformą docenianą m.in. za możliwość zintegrowania infrastruktury chmurowej z lokalnymi centrami danych. Dzięki temu firmy mogą stopniowo przenosić swoje zasoby do chmury, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad procesami i danymi. Co więcej, chmurę Azure można bez problemu połączyć z innymi programami i usługami Microsoft, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które na co dzień korzystają z produktów Microsoft, np. Windows Server, Active Directory, SQL Server czy Microsoft Office 365. Dodatkowym wyróżnikiem jest rozbudowane wsparcie dla programistów. Microsoft Azure jest platformą kompatybilną z różnymi językami programowania, frameworkami i narzędziami deweloperskimi. 

Microsoft Azure czy Amazon Web Services?

AWS i Mincrosoft Azure proponują swoim klientom szeroki zakres usług. Wśród nich należy wymienić, m.in.: przetwarzanie w chmurze, przechowywanie danych, bazy danych, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, analitykę, Internet Rzeczy (IoT) czy usługi sieciowe. AWS oferuje szeroką kompatybilność z narzędziami open source oraz wsparcie dla różnych języków programowania. Dodatkowo, decydując się na Amazon Web Services, firmy mogą dokonywać analizy danych, automatyzować je oraz przetwarzać w czasie rzeczywistym. Microsoft Azure natomiast, przeznaczony jest przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którym zależy na integracji z pakietem produktów Microsoft, m.in.: Windows Server, SQL Server, Active Directory czy Microsoft Teams. Amazon Web Services jest polecaną platformą chmurową dla małych firm i startupów, poszukujących prostych narzędzi oraz programów. Dzięki możliwości integracji z lokalnymi serwerami, firmy te mogą stosunkowo szybko przenieść zasoby do chmury, ale również korzystać z danych zapisanych na lokalnych serwerach. Dodatkowo, z usług AWS chętniej i częściej korzystają firmy z branż zajmujących się handlem oraz e-commerce. Liczy się dla nich przede wszystkim możliwość szybkiego wdrażania aplikacji obsługujących duży ruch użytkowników. Amazon Web Services jest także platformą korzystniejszą pod względem cenowym. Idealnie sprawdzi się zatem w przypadku firm, które mają ograniczony budżet. Microsoft Azure jest polecany natomiast średnim i dużym firmom, które korzystają z produktów Microsoft. Platforma ta sprawdza się także w sektorze publicznym. Microsoft Azure jest wyposażony w zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, takie jak szyfrowanie danych, wykrywanie zagrożeń i zapobieganie cyberatakom. Specjalne funkcje, takie jak Azure Sentinel i Microsoft Defender for Cloud, umożliwiają instytucjom publicznym monitorowanie i ochronę ich systemów w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure zależy od specyfiki firmy i jej potrzeb biznesowych. AWS oferuje szeroką gamę usług idealnych dla startupów i firm z branży e-commerce. Z kolei Microsoft Azure, to doskonałe rozwiązanie dla średnich i dużych przedsiębiorstw oraz sektora publicznego. Szczególnie tych przedsiębiorstw korzystających z produktów Microsoft.

BLOG

Zobacz inne nasze artykuły

Bezpłatna wycena ✍️