Amazon Web Services (AWS) to jedna z najpopularniejszych platform chmurowych na świecie, oferująca szeroki zakres usług, które pozwalają firmom i organizacjom na przechowywanie danych, zarządzanie infrastrukturą IT oraz tworzenie zaawansowanych aplikacji. Platforma ta jest częścią firmy Amazon i dostarcza użytkownikom rozwiązań pomagających w optymalizacji kosztów, zwiększeniu skalowalności oraz poprawie wydajności operacyjnej. W artykule omówimy, czym dokładnie jest AWS, jakie usługi oferuje oraz, jakie ma zastosowanie. Zachęcamy do lektury.
Amazon Web Services – czym jest?
Amazon Web Services to jedna z pierwszym i najpopularniejszych platform chmurowych, z której korzysta coraz więcej osób. Dzięki niej firmy mogą:
- przechowywać, zarządzać i przetwarzać dane,
- tworzyć aplikacje w elastyczny sposób.
Decydując się na to rozwiązanie, jako przedsiębiorca nie będziesz musieć tracić funduszy na inwestowanie w fizyczne i często kosztowne serwery czy też lokalne centra danych. Dzięki usługom, takim jak np.:
- obliczenia w chmurze,
- przechowywanie danych,
- tworzenie baz danych,
- narzędzia analityczne,
- sztuczna inteligencja,
- bezpieczeństwo,
AWS pozwala na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań oraz optymalizację procesów technologicznych.
Platforma ta pozwala na korzystanie z kilku rodzajów chmur obliczeniowych, czyli prywatnej, publicznej i hybrydowej, dzięki czemu każda z firm może skorzystać z takiego modelu, jaki ją najbardziej interesuje. Co istotne, Amazon jako jedna z pierwszych firm zdecydował się na zastosowanie systemu PaaS, czyli pay-as-you- go. Oznacza to, że korzystając z Amazon Web Services, płacisz tylko za te zasoby, które rzeczywiście wykorzystasz. Niewątpliwą korzyścią tego rozwiązania jest efektywniejsze zarządzanie kosztami.
Najważniejsze usługi oferowane przez AWS
Platforma chmurowa Amazon Web Services proponuje swoim klientom szeroki wachlarz usług, dzięki którym z łatwością mogą zarządzać swoją infrastrukturą IT w firmie. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.
- Amazon S3
Amazon S3 (Simple Storage Service) to usługa przechowywania danych w chmurze, która zapewnia skalowalne, bezpieczne magazynowanie plików. S3 jest często wykorzystywane do archiwizacji danych, tworzenia kopii zapasowych oraz przechowywania dużych zbiorów danych, takich jak pliki multimedialne czy dane analityczne.
- Amazon EC2
Amazon EC2 (Elastic Compute Cloud) to usługa umożliwiająca tworzenie i zarządzanie wirtualnymi serwerami. EC2 daje Ci pełną kontrolę nad zasobami obliczeniowymi, pozwalając na dostosowanie mocy obliczeniowej do aktualnych potrzeb. Świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą uruchamiać aplikacje o wysokich wymaganiach obliczeniowych, bez konieczności utrzymywania własnych serwerów.
- AWS Lambda
Popularna usługa typu serverless. Wykorzystując ją, można uruchamiać kod, bez konieczności zarządzania infrastrukturą serwerów. Lambda automatycznie skaluje aplikacje, uruchamiając kod w reakcji na zdarzenia, takie jak np. zmiany w danych lub żądania HTTP. Dzięki temu programiści w Twojej firmie mogą skoncentrować się na samej aplikacji, a nie na utrzymywaniu serwerów. Lambda jest szczególnie przydatna w przypadku m.in. mikroserwisów.
- Amazon RDS
Amazon RDS (Relational Database Service) to zarządzana usługa baz danych, która wspiera popularne silniki bazodanowe, takie jak MySQL, PostgreSQL, Oracle i SQL Server. RDS upraszcza proces zarządzania bazami danych, oferując automatyzację zadań, takich jak tworzenie kopii zapasowych, monitorowanie wydajności oraz skalowanie zasobów.
AWS – najważniejsze korzyści
Decydując się na Amazon Web Services, możesz liczyć na wiele korzyści. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.
- Elastyczność
W AWS znajdziesz sporo, różnych, przydatnych narzędzi, które możesz dopasować do swojego biznesu. Niezależnie od tego, czy Twoja firma korzysta z systemów Windows czy Linux, AWS wspiera różnorodne technologie.
- Skalowalność
Wykorzystując AWS, może dopasowywać przestrzeń chmurową do swoich potrzeb miesięcznych, a do tego dzięki modelowi PaaS, płacić tylko za to, co zużyjesz. Takie rozwiązanie umożliwia optymalizację firmowego budżetu oraz pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe, np. wzrost liczby użytkowników aplikacji czy sezonowe obciążenia systemów.
- Globalna dostępność
Amazon Web Services ma rozbudowaną sieć centrów danych, które ulokowane są na całym świecie, w tym również w Polsce. W ten sposób użytkownicy mogą liczyć na szybki przesył, wysoką wydajność platformy i łatwy dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca. Przedsiębiorstwa mogą replikować swoje dane oraz wdrażać aplikacje w wielu regionach geograficznych, co jest gwarantem nieprzerwanej pracy, nawet w przypadku awarii w jednym z centrów danych, a także poprawia dostępność usług dla klientów na całym świecie.
- Bezpieczeństwo i niezawodność
AWS gwarantuje firmom wysokie zabezpieczenie wszystkich danych, w tym szyfrowanie danych, monitorowanie (kontrolę) oraz przeprowadzanie cyklicznych audytów. Zgodność z międzynarodowymi standardami, takimi jak ISO, SOC czy GDPR, sprawia, że platforma spełnia wysokie wymagania w zakresie ochrony danych. Światowa infrastruktura AWS gwarantuje także wysoką dostępność oraz stabilność działania. Jeśli zależy Ci na ciągłości operacji Twojej firmy, jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie.
Zastosowania AWS w biznesie
Amazon Web Services jest usługą chmurową sprawdzającą się w wielu branżach, działających w różnych sektorach. Platforma zyskała dużą popularność, m.in. w branży finansowej. Jest wykorzystywana przez instytucje bankowe, firmy ubezpieczeniowe, do wykonywania analiz danych czy obsługi obliczeń.
Kolejnym, popularnym sektorem jest e-commerce. Wszystkie, większe platformy zakupowe o międzynarodowym zasięgu, korzystają z AWS. W ten sposób mogą obsługiwać tak dużą liczbę osób, analizować konwersję czy też badać zachowania klientów. Dzięki AWS mogą też szybko dostosowywać swoje zasoby do aktualnych potrzeb, zapewniając niezawodność i wysoką dostępność swoich usług.
Co istotne, AWS wykorzystywane jest także w branży rozrywkowej, np. przez popularne platformy streamingowe, na których można oglądać filmy i seriale. AWS umożliwia bezproblemowe dostarczanie treści na całym świecie, niezależnie od liczby użytkowników korzystających jednocześnie z platformy. Platforma oferuje rozwiązania do hostowania treści multimedialnych, czy przetwarzania danych, co pozwala na optymalizację działania usług streamingowych i lepsze dostosowanie treści do preferencji użytkowników.
Podsumowanie
Amazon Web Services jest najbardziej kompleksową i rozpowszechnioną platformą chmurową na całym świecie. Z jej usług korzystają miliony klientów, używając jej do zarządzania własną infrastrukturą IT, przechowywania danych i tworzenia aplikacji. Platforma ta gwarantuje swoim klientom bezpieczeństwo i szyfrowanie danych na najwyższym poziomie, a także oferuje skalowalne i elastyczne rozwiązania, które umożliwiają optymalizację kosztów i dostosowanie zasobów do szybko zmieniających się potrzeb biznesowych.