Microsoft Azure co to?
Microsoft Azure, wcześniej znana jako Windows Azure jest publiczną platformą chmury obliczeniowej Microsoftu. Zapewnia szeroki zakres usług chmurowych, w tym obliczeniowych, analiz, magazynowania i sieci. Użytkownicy mogą korzystać z tych usług w celu opracowania nowych aplikacji i skalować je lub uruchomić istniejące aplikacje w chmurze publicznej. Microsoft Azure posiada elementy wszystkich rodzajów chmury obliczeniowej:
- Platform as a Service (PaaS)
- Infrastructure as a Service (IaaS)
- Software as a Service (SaaS).
Wiele osób zastanawia się co to jest Microsoft Azure i jak z niego korzystać? Chmura Azure jest ogólnie dostępna w 24 regionach na całym świecie. Microsoft klasyfikuje usługi Azure na 11 głównych typów produktów:
- Obliczeniowe – W skład tych usług wchodzą maszyny wirtualne, kontenery, usługi przetwarzania wsadowego i zdalnego dostępu do aplikacji.
- Serwisy www i mobilne – usługi te wspierają rozwój i wdrażanie stron internetowych oraz aplikacji mobilnych, a także oferują funkcje zarządzania API, powiadomień i raportowania.
- Przechowywania danych – kategoria obejmuje bazy SQL i NoSQL jako usługę oraz pamięci niestrukturalne i pamięć podręczną (cache) w chmurze.
- Analityczne – usługi te zapewniają analizę danych rozproszonych, jak również analizy w czasie rzeczywistym, analizy big data, uczenia maszynowego i magazynowania danych.
- Sieci – grupa ta obejmuje sieci wirtualne, dedykowane połączenia i bramy sieciowe, a także usługi związane z zarządzaniem ruchem, równoważenie obciążenia i utrzymywanie systemu nazw domen (DNS).
- Media i sieci dostarczania treści (CDN) – usługi te obejmują streaming na żądanie, kodowanie, indeksowanie i odtwarzanie multimediów.
- Hybrydowa integracja – są to usługi serwera kopii zapasowych, odzyskiwania i połączenia razem chmur prywatnych i publicznych.
- Zarządzanie tożsamością i dostępem (IAM) – opcja ta zapewnia, że tylko upoważnieni użytkownicy mogą wykorzystywać platformę Azure. Usługi te pomagają chronić klucze szyfrowania i inne poufne informacje.
- Internet of things (IoT) – usługi te pomagają użytkownikom przechwytywanie, monitorowanie i analizowanie danych IoT z czujników i innych urządzeń.
- Tworzenie oprogramowania – to usługi wspomagania twórców aplikacji w udostępnianiu kodu, testowaniu aplikacji i śledzeniu potencjalnych problemów. Azure obsługuje szeroką gamę języków programowania aplikacji, w tym JavaScript, Python, .NET oraz Node.js.
- Zarządzanie i bezpieczeństwo – te produkty pomagają administratorom zarządzać ich chmura Azure. Wspierają wdrażanie, umożliwiają tworzenia harmonogramów i uruchamiania zadań, a także tworzyć automatyczne wywołania skryptów i usług. Ta grupa produktów obejmuje również możliwości identyfikowania i reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa w chmurze.
Pełna lista usług Azure stale ulega zmianie. Co kilka miesięcy dodawane są nowe opcje i funkcjonalności.
Jak zacząć korzystać z Microsoft Azure.
Microsoft oferuje możliwość korzystania na próbę z platformy Azure. Dzięki temu uzyskuje się dostęp na 30 dni oraz 200 dolarów do wykorzystania na dowolne usługi oferowane przez platformę. Aby móc sprawdzić jak działa Azure wystarczy posiadać konto Microsoft oraz kartę kredytową, która będzie użyta tylko do rejestracji.
W celu utworzenia próbnego konta należy zarejestrować się na stronie https://azure.microsoft.com/pl-pl/free/
Rysunek 1. Ekran logowania platformy Microsoft Azure
Po wpisaniu loginu i hasła wyświetli się strona rejestracyjna konta Azure.
Rysunek 2. Ekran rejestracyjny Microsoft Azure
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych oraz kliknięciu przycisk utwórz konto zostanie założona nowa subskrypcja do której automatycznie zostaniemy przekierowani. Będzie to portal administracyjny Azure
Wprowadzenie do portali administracyjnych
Portal do zarządzania on-line zapewnia najprostszy sposób zarządzania zasobami, utworzonymi w Azure. Można go wykorzystać do tworzenia wirtualnych sieci, korzystania z usług w chmurze, tworzenia i zarządzania maszynami wirtualnymi, skonfigurować konta zasobów dyskowych bądź zdefiniować serwisy internetowe.
Obecnie funkcjonują dwie wersje portalu. Produkcyjny, nazywa się Azure Management Portal, jest dostępny pod adresem https://manage.windowsazure.com. Nowy, Azure Portal, który jest w trakcie budowy można znaleźć pod adresem https://portal.azure.com/ Portale znacznie się od siebie różnią zarówno wyglądem jak i nawigacją. Wiele funkcji nie jest jeszcze dostępnych w nowym portalu, takich jak zarządzanie Azure AD czy usługi remote App. Są też takie, które od początku zostały zaprojektowane pod nowy portal i będą dostępne tylko w nim.
Rysunek 3. Panel zarządzający Azure Portal
Rysunek 4. Panel zarządzający Azure Management Portal
Z obu portali można korzystać wymiennie. Usługi skonfigurowane w starym portalu będą widoczne w nowym i na odwrót.
Tworzenie sieci wirtualnej i połączenia VPN
Sieci wirtualnej (VNets) są wykorzystywane w Azure aby zapewnić warstwę bezpieczeństwa i izolacji dla usług. Maszyny wirtualne i usługi, które są częścią tej samej wirtualnej sieci mogą uzyskać dostęp do siebie. Domyślnie usługi zewnętrzne nie mogą połączyć się z usługami w sieci wirtualnej. Można jednak skonfigurować sieć tak, aby umożliwić dostęp usługi zewnętrznej do zasobów wewnątrz sieci wirtualnej..
Sieci wirtualne zawsze powinny być tworzone na początku, zanim skonfigurowane zostaną pozostałe usługi, które miałby z nich korzystać. Ponieważ wybór w jakiej sieci ma działać dana maszyna jest dokonywany podczas jej tworzenia to, jeśli utworzymy maszynę wirtualną, a później będziemy chcieli przenieść ją do wirtualnej sieci, nie będzie to prosta zmiana konfiguracji. Najszybszym i najczęstszym sposobem, jest usunięcie maszyny wirtualnej, pamiętając o tym aby nie usuwać wszystkich dysków z nią związanych, następnie ponowne utworzenie maszyn przy użyciu oryginalnych dysków już w sieci wirtualnej.
W poniższym przykładzie zostanie utworzona sieć wirtualna oraz Brama VPN umożliwiająca połączenie Zasobów znajdujących się w Azure z fizyczną siecią w biurze.
Tworzenie Sieci Wirtualnej
Aby stworzyć sieć należy zalogować się do portalu manage.windowsazure.com, ora
- Kliknąć przycisk + New na dole ekranu, a następnie wybrać opcję Network Services > Virtual Network > Quick Create.
Rysunek 5. Tworzenie sieci wirtualnej za pomocą opcji Quick Create
- Należy wypełnić pole nazwy
- Następnie wybrać przestrzeń adresową (). W liście rozwijanej znajdują się tylko trzy pozycje, do wyboru: 10.0.0.0, 172.16.0.0 i 192.168.0.0. Jak łatwo zauważyć są to adresacje sieci prywatnych. Należy pamiętać, aby sprawdzić jakie adresy prywatne stosowane są w sieci do której będziemy chcieli się podłączyć i wybrać taką, która na pewno nie będzie kolidowała z adresacją sieci biurowej. Do celów przykładu została wybrana adresacja 10. —. — .—.
- Maximum VM count należy wybrać liczbę z zakresu adresów IP zawartych w wybranej masce. Jeśli spojrzeć na wartości z listy rozwijanej, widać, że największą maską (a więc najmniejszą liczbę adresów IP) jest 20, co daje 4096 adresów.
- Dla lokalizacji, wybierz żądany region, ustawienie to determinuje w którym z centów danych zostanie umieszczona sieć i pozostałe usługi, które będą korzystać z tej przestrzeni adresowej.
- W przypadku serwera DNS można zostawić pole puste, rozwiązywanie nazw zostanie dostarczone przez Azure. Jeśli chcemy używać lokalnych serwerów DNS , należy określić serwery DNS, które są używane w sieci biurowej. W tym przykładzie po prostu zostawiamy puste pole.
- Po wypełnieniu wszystkich pól należy kliknąć przycisk „Create virtual network” Rezultat można zobaczyć przechodząc do sekcji networks w głównym panelu azure.
Rysunek 6. Widok na sekcję Virtual Networks
Po kliknięciu w sekcję Virtual networks na nowoutworzoną sieć: „testvnet” będzie można zobaczyć i edytować jej właściwości.
Rysunek 7. Edytowanie właściwości sieci wirtualnych
Można w dowolny sposób konfigurować ilość przestrzeni adresowych oraz podsieci w nich zawartych. Dodatkowo klikając na daną przestrzeń adresową lub podsieć można edytować jej opcje. Ilość podsieci w jednej przestrzeni adresowej ograniczona jest tylko notacją CIDR. Jak widać na załączonym przykładzie można skonfigurować podsieci z maskami większymi niż 24 w notacji CIDR
Rysunek 8. Zmiana wielkości podsieci
Tworzenie połączenia VPN Site to Site
Azure umożliwia utworzenie 3 rodzajów połączeń VPN:
VPN Point to Site – Pozwala lokalnym komputerom utworzyć tunel za pomocą Secure Socket Tunneling Protocol (SSTP) do wirtualnej sieci w Azure. Do uwierzytelniania połączenia wykorzystywane są certyfikaty. Aby móc utworzyć VPN Point to Site po stronie Azure należy skonfigurować Bramę VPN. Jedna brama VPN pozwala na maksymalne jednoczesne połączenie 128 tuneli Point to Site.
VPN Site to Site – Umożliwia bezpieczne połączenie sieci lokalnej i wirtualnej sieci w Azure. Aby móc skonfigurować połączenie należy po stronie sieci lokalnej mieć publiczny adres IPv4 oraz kompatybilne urządzenia VPN. Aby móc utworzyć połączenie po stronie Azure należy skonfigurować Bramę VPN, która ma możliwość utworzenia jednego statycznego tunelu VPN lub do 30 dynamicznych tuneli VPN. W przykładzie zostanie zrealizowane połączenie za pomocą tego rodzaju tunelu. Aby uzyskać listę kompatybilnych urządzeń oraz ich konfiguracji, należy odwiedzić stronę https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/vpn-gateway-about-vpn-devices/
ExpressRoute – Jest to prywatny tunel Site to Site pomiędzy centrum danych Azure a siecią danej instytucji. Połączenia ExpressRoute nie są realizowane przez publiczny internet. Oferują większą niezawodność, prędkość, niższe opóźnienia oraz wyższe bezpieczeństwo niż typowe połączenia internetowe. Połączenia ExpresRoute realizowane są za pomocą Multiprotocol Label Switching( MPLS) VPN, dostarczonych przez dostawcę usług sieciowych.
Aby móc skonfigurować połączenie VPN sieci wirtualnej Azure oraz lokalnej należy przejść w portalu azure do sekcji Networks i kliknąć na zakładkę Local Networks.
Rysunek 9. Zakładka Local Networks
Po wybraniu przycisku Add Local Network ukaże się pierwszy z ekranów konfiguratora sieci lokalnej. Należy wpisać Nazwę oraz Publiczny adres IP urządzenia VPN, a na koniec kliknąć na strzałkę u dołu ekranu by przejść do następnego ekranu.
Rysunek 10. Tworzenie nowej sieci lokalnej
W kolejnym kroku należy wypełnić adresację sieci biurowej. Istnieje możliwość dodania kilku adresacji do jednej sieci lokalnej.
Na koniec należy kliknąć przycisk potwierdzenia u dołu ekranu.
Rysunek 11. Dodawanie lokalnych przestrzeni adresowych
Po utworzeniu sieci lokalnej należy przejść do zakładki Virtual networks, otworzyć sieć „testvnet”, przejść do sekcji Configure, zaznaczyć: „Connect to the local network”. I na koniec kliknąć save.
Rysunek 12. Ekran konfiguracji sieci wirtualnej
Następnie przejść do sekcji dashboard, U dołu ekranu przejść do przycisku Create Gateway i wybrać jedną z opcji. Wybór zależy od możliwości urządzenia po stronie sieci lokalnej. Do celów ćwiczenia została wybrana opcja statycznego routingu.
Rysunek 13. Tworzenie Bramy VPN
Tworzenie bramy trwa do godziny. Tak długi czas związany jest z faktem, że tworzona Dlatego nie zaleca się, aby po utworzeniu bramy wyłączać ją. Gdy brama zostanie pomyślnie utworzona należy u dołu ekranu kliknąć na przycisk Manage key i skopiować jego wartość do odpowiedniego miejsca w konfiguracji bramy VPN po stronie sieci lokalnej.
Rysunek 14. Okno podglądu klucza wspólnego
Następnie należy przygotować urządzenie po stronie sieci lokalnej. Dodać do konfiguracji wcześniej skopiowany klucz. Microsoft przygotował gotowe skrypty konfiguracyjne, dla kliku producentów urządzeń sieciowych. Można je pobrać za pomocą przycisku Download VPN device Script. Gdy konfiguracja po stronie Sieci lokalnej będzie gotowa, należy kliknąć na przycisk Connect.
Rysunek 15. Połączenie tunelu VPN za pomocą bramy
Prawidłowo zestawiony tunel będzie wyglądał jak ten poniżej.
Rysunek 16. Podgląd statystyk tunelu VPN
Przejście wszystkich powyższych kroków umożliwi poprawne zestawienie tunelu VPN pomiędzy siecią lokalną oraz usługami Microsoft Azure i umożliwi łatwe i bezpieczne połączenie z usługami stworzonymi na tej platformie.
Support Online to firma oferująca uslugi informatyczne dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Zapewniamy wsparcie techniczne dla ponad 200 klientów na całym świecie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – OUTSOURCING IT.
Źródło:
Opracowania własne
Fundamentals of Azure Michael Collier Robin Shahan
https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/services/vpn-gateway/
Adrian Popławski